Filmklub

Filmklub

Besence open

2021. február 25. - auch w.

Egy elmaradott kis faluban sikerül támogatást szerezni teniszpálya építésére. A polgármester mindenre pályázik, amire lehetséges, így kerülhetett sor a pálya és a teniszklub létrehozására is. Egyetért-e a polgármesterrel – vagy van, amit máshogy intézne?

A bejegyzés trackback címe:

https://filmklub-tok.blog.hu/api/trackback/id/tr4916438812

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Novák Zsófia 2021.02.25. 19:09:55

Egyetértek a polgármesterrel abban, ha már vannak pályázatok akkor nem kerül semmibe, az hogy jelentkezek rá. Természetesen elég értelmetlen, hogy teniszpályára egy kis falu pályázhat, de ha már így van, miért nem pályázna. Tetszett ahogy próbálta intézni a falu ügyeit és ha már kaptak egy teniszpályát, nem szerette volna, ha kárba veszne.
Sajnos a falu lakói kevésbé gondolták ezt így.

Dognai Mercedes 2021.02.26. 10:46:53

Hát én egyet értek a polgármesterrel. Az, hogy ilyen felesleges, inkább úgy fogalmazok, hogy nem a legfontosabb dologra lehet pályázni, az nem az ő hibája. Szerintem ez csak azt bizonyítja, hogy az EU-ban a pályázat kiíroknak fogalmuk sincs arról a mélyszegénységről, ami itt nálunk Magyarországon egyáltalán nem rendkívüli. Besence nincs egyedül. Nem egy és nem kettő hasonló település van az országban. A beszélgetés során nem ejtettünk szót arról a tényről, hogy az itt lakók 98%-a beleértve a polgármestert is roma származású. Évezredes vándorlás, szabadság, önfeledt boldogság, mély érzelmek beleivódtak szinte a mai sorsukba is. Sok-sok pénzre, oktatásra, felzárkóztatásra lenne szükség ahhoz, hogy megtalálják az utat a munkához, a jobb élethez. Ha beleképzelném magam bármelyikük élethelyzetébe, azonnal depresszióba esnék. De ők nem. A helyzetük kétségbeejtő, de ők nem kétségbeesettek. Vidámak, tudtak nevetni, a polgármester is szarkasztikusan állt a termények hazahurcolóihoz. Tett valamit, legalább megpróbálta. Ami számomra megdöbbentő volt, bevallom nem ismerem a vidéki életet, az az, hogy megtaláltam a dokumentum filmben a Mi kis falunk- Rtl sorozat szereplőit. A papot, a polgármestert, a kocsmárost, az edzőt. Eddig azt hittem ez csak vicc, de látom, hogy nincs messze a valóságtól.

Cseri Ádám 2021.02.26. 21:41:35

A film rövid története: Egy szegény magyar zsákfaluban, Besencén él 126 lakos, melyből 102 roma, és 98%-uk munkanélküli. A polgármester, hogy segítsen a mélyszegénységben élő falu lakóinak mindenféle uniós és hazai támogatást megpályáz, amiből kettőt el is nyert az elmúlt években: az egyik egy kertészeti program létrehozásáról, a másik pedig egy teniszpálya építéséről szól. A falusiak még csak a tévében láttak teniszt, mégis megépítették a teniszpályát.

A polgármester a kiutat a nyomorból pályázatokban látta. Nem volt más lehetőségük, hiszen a munkaerőpiac kiüresedett, senki nem kínált munkát az önkormányzaton kívül, a lakosoknak pedig nincs pénzük elköltözni és kitörni a szegénységből.

Szerintem a polgármester kihozta a lehető legtöbbet a faluért. Jól cselekedett, hogy minden lehetőséget megragadott azért hogy pénzhez jussanak. Először elnyerték a teniszpályát és tenisz klubot alapítottak, ami már alapból hír értékű, és bár ez magától értetődően nem jelentett anyagi forrást nekik, mégiscsak sikerült ebből pénzt csinálniuk. Hívtak filmeseket, majd elkezdték forgatni ezt a filmet, amivel bemutatták a szegény sorsú magyar falut, Besencét. Ezzel a polgármester elérte hogy országos médiafigyelmet kapjon Besence, így akár mégtöbb támogatásra tehettek szert, illetve jótékonyságot is könnyebben szervezhettek. Később egy másik pályázaton kertészetet is nyertek.

Véleményem szerint a Besence Open nem csak azért egy jelentőségteljes film, mert alacsony színvonalú szórakoztatást kínáltak a filmkedvelőknek és így Besencén próbáltak segíteni, hanem azért is mert megmutatták sok-sok magyar és más közép-kelet-európai kis falu valós élethelyzetét és mindennapjait. Sok-sok egész falu van hasonló sorsban, nyomorban. Ez a film nemcsak Besencére, hanem a többi nyomorban lévő magyar községre és nehéz sorsban lévő kissebségre is felhívja a figyelmet, hogy mennyire magukra hagyottak, hogy nem kapnak sehonnan segítséget, ahhoz hogy jobb életük legyen, és hogy mennyire beleszorultak ebbe a szegénységbe, és mennyire nem tudnak kitörni belőle.

A film azt is jól megmutatja, hogy a hazai és az EU-s pályázatok sokszor nem arra vannak amire valós igény lenne. Gyenge próbálkozásokkal próbálják a rászorulókat segíteni, és bárkinek adnak teniszpályát, még Besencének is, ahol nem használják és mára már benőtte a fű. Sokkal nagyobb problémák vannak az országban, minthogy például teniszpályára, focipályára vagy lelátóra költsenek pénzt. Lehetne költeni pénzt a gazdaság beindítására, az oktatás javítására és anyagi támogatására, az egészségügyre, a közlekedésre, munkateremtésre, de sajnos ezekből nincs elég támogatás.

A polgármester helyében hasonlóan cselekedtem volna. Mindent megpróbáltam volna, hogy növeljem a falu életszínvonalát.

Akinek van, az még többet kap, hogy bőséggel legyen neki. Akinek azonban nincs, attól még azt is elveszik, amije eddig volt.

Huberné Oláh Rita 2021.02.27. 10:26:40

Kettős érzésem van a polgármesterrel kapcsolatban. Értem én, hogy a pályázat keretein belül csupán erre volt lehetőség, de sok értelmét nem látom, és nevetség tárgyává vált a falu. Feltételezem, hogy ő ezzel segíteni akart a Besencén élőknek, de az is megfordult a fejemben, hogy neki vajon ebből a pályázati támogatásból visszacsurgott-e valamennyi pénz?!
A teniszpályával kapcsolatban a lehetőségeket kimaxolta, próbálta az érdeklődést folyamatosan fent tartani, de miután "minden csoda 3 napig tart", így az érdeklődés is szépen lassan csökkent. Talán a kitörést az jelenthette volna, hogy a média felkapását megragadja a polgármester, és a környező települések összefogásával nem pályáznak, hanem gályáznak. :) A hangsúlyt mindenképp a munkalehetőségre, annak megteremtésére fektettem volna a helyében, illetve arra, hogy sűrűbb buszjáratok legyenek a munkába járás segítése érdekében. Viszont lehet, hogy ez is ugyanolyan kudarcba fulladt volna, mint a teniszpályás próbálkozás, mivel csak azokon az embereken lehet segíteni, akik hagyják is. Nagyon nehéz és kilátástalan helyzet, úgy érzem, hogy az országban nem sikerül(t) még erre megoldást találni, és nem is látok rá reményt, hogy a következő pár évtizedben esetleg bekövetkezne valamiféle változás.

Erben Viktor 2021.02.27. 18:25:45

Bár logikusabbnak tűnik, hogy olyan pályázatokon induljon egy település, melyből hosszú távú hasznot tud húzni, mégis a gyakorlatban célszerű szinte bármire pályázni, amit kiírnak.
Igen kevés valóban hasznos pályázatot lehet találni. Ezekre ráadásul sokan jelentkeznek, így kicsi az esélye annak, hogy nyertesen kerül ki a falu.
Az életkörülmények nem kedveznek az amúgy is csökkenő lakosság megtartás szempontjából.
A nehezebb gazdasági helyzetben lévő települések igyekeznek minden kis lehetőségben megkapaszkodni, legyen az gazdasági vagy kulturális program.
Bármilyen csekély a haszon, mégis célszerű kiaknázni a lehetőségeket.
A filmben több lehetőséggel is számol a polgármester; teniszpálya, mezőgazdasági munka, kulturális intézmény átadása.
Legéletképesebbnek a növénytermesztés tűnik, de itt is befolyásolhatja a hatékonyságot az időjárás kiszámíthatatlansága és az emberi tényező is.
A másik két lehetőség a megtartó erejében lehetne hatékony, amennyiben kellő igény lenne rá.
A megvalósítások során felmerülő ideiglenes munkaerő biztosítása szinte az egyetlen gazdasági előnye, haszna a megnyert pályázatoknak, mégis ebben a kilátástalannak tűnő állapotban már ez is nagy segítségnek számít.
Bár a pályázati rendszerrel nem értek egyet, a polgármester igyekezetével egyet kell értenem.

Gunya Gréta 2021.03.01. 17:33:10

Én abszolút egyetértek a polgármesterrel, hiszen Őt csak a jóakarat vezérelte minden egyes támogatás megpályázásakor. Most éppen ez a pályázat sikerült, ebből kell kihozni a legtöbbet.

Úgy gondolom, hogy a falu monoton hétköznapjaiba egy kis újdonságot csempészett, programlehetőséget azok számára, akik ki akarták próbálni magukat ebben a sportban és azoknak is, akik csak nézőként voltak jelen a pálya szélén. Egy darabig nagyon jól is működött a teniszpálya / teniszklub és az edzések csapatépítő szerepe, de sajnos idővel a lelkesedés alábbhagyott, majd végül teljesen megszűnt. Ennek több oka is lehet, de a legfőbb talán az, hogy a munkanélküliségen nem tud segíteni a szórakozás, esetleg egy darabig elfelejtődik, majd az ember újra a valóságban találja magát.

Szomorúan realizáltam, hogy ez a valóság, hogy vannak, akik így élik mindennapjaikat, szegénységben, munkanélküliségben és rajtuk sajnos a ez a teniszpálya nem fog segíteni.

Simonné Ritli Gabriella Mária 2021.03.01. 21:25:10

A kérdésre, miszerint egyetértek-e a polgármesterrel, hogy mindenre amire csak lehetséges pályázik, a válaszom igen is lenne meg nem is. Igen, egyetértek, hiszen minden lehetőséget igyekszik az ember megragadni ott, ahol csak mód van rá. Viszont ha azokat a szempontokat veszem figyelembe , azaz hogy a pályázat elnyerésével kialakított teniszpálya milyen mértékben segíti, segítette a falu életét, lakosságának helyzetét, akkor az eredmény önmagáért beszél. Hiszen ahhoz, hogy esetleg a teniszsportban eredményeket tudjanak felmutatni, ahhoz a "Bessencei teniszklub" megalapítása még egy motivált közösséggel is nehézkes lenne, mert a versenyekre való felkészülés- ahogy az a filmben is elhangzik- nem kevés pénzt emésztett volna fel. A növénytermesztésben már van ráció, (megélhetési forrás, munka), de az erőfeszítések itt sem hoznak biztos sikert, hiszen az időjárás mint tényező erősen befolyásolhatja az eredményt (megrohadt a dinnyetermés). A pályázatok rendszerében sok a kiskapu, amelyek kihasználására már láthattunk/halhattunk példákat, mindkét oldalról (pályázati pénzek "okos" felhasználásának módja (lásd kilátó) ill. az elnyert pályázatokon a kivitelezők és érdekeltek közötti "leosztás" ), de rendszerint ezeken nem az az igazi nyertes, aki magát a pályázatot elnyeri...Mélyen elszomorító ezeknek a hátrányos helyzetű kistérségeknek, településeknek a borítékolható leszakadása, elmaradása, és nagyon szomorú, hogy hiába ragadnak meg minden lehetőséget, ezek a valódi problémákon, mint pl. a súlyos mértékű munkanélküliség, nem segítenek. Hiszen ahhoz, hogy az emberek elmenjenek dolgozni pl. egy gyárba, ahhoz az kell, hogy az infrastruktúra ezt lehetővé tegye (megfelelő közlekedés biztosítása a környező településekre). Nem igazán látunk arra példát, hogy multik vagy nagybefektetők ezekbe a kistérségekbe beruháznának, így helyben csak olyan lehetőséget tudnék elképzelni, ami igazodik a terület adottságaihoz (földművelés, állattenyésztés, esetleg turizmus). Jó lenne egy iskola is, hogy a falu kineveljen egy reménykedő és törekvő nemzedéket, mert így a 10-15 év is egy optimista jóslat marad a változásra.

Noszlopi Bereniké Zoé 2021.03.02. 21:33:52

Személy szerint elég vegyes érzelmeim vannak a polgármestert illetően. Mint azt láthattuk is a falunak ténylegesen szüksége van a pénzre és a munkahelyekre, ezért akár érthető is lehet a pályázási szándéka. Azonban én kissé túlzásnak tartom, hogy mindenre pályázik, amire csak lehetséges. A tenisz pálya esetén is csak az első egy-két évben volt közösségösszetartó hatása. Bár a polgármester próbálta összetartani a falut, de szerintem nagyon rossz oldalról közelítette meg a dolgot. Nekem kicsit erőszakosnak jött le, ahogy erőltette a teniszt. A film végén látható volt egy jelenet, ahogy a polgármester saját magával teniszezik, mivel már senkit nem érdekelt a sport, és akkor a fia megkérdezte, hogy focizik-e vele és a polgármester egy picit szerintem túl erőteljesen utasította vissza a fiút. Persze félre értés ne essen, ez nem csak a polgármesteren múlt, hanem a falu közösségén is. Szerintem a legnagyobb gondot a gondolkodási mód, és összességében a mentalitás okozta.

Maros Márk 2021.03.05. 10:37:32

A polgármester igyekezetét, azt, hogy próbál kapaszkodni abba, amibe csak lehet, megértettem és pozitívnak tartom a szándékkal együtt, de azt gondolom, hogy talán nem a legmegfelelőbb helyen keresi a továbbhaladás első lépcsőfokait.
Az ilyen és ehhez hasonló közösségek „kimenekítésével” kapcsolatban nem csak az a probléma, hogy sokszor a külső segítség sem valósul meg, hanem az is, hogy pusztán a külső segítség nem elég. Ezt némiképp a film is kifejezte. Annak ellenére, hogy egy nagyon kicsi közösséget látunk, így is óriási, belső, strukturális „átprogramozásra” lenne szükség ahhoz, hogy változásokat érjünk el. Ezeket a változásokat azonban rövidtávon lehetetlen végrehajtani eredményesen. A legfontosabb talán az lenne, hogy a folyamatot belülről, lassan és óvatosan kíséreljük meg felgyorsítani és semmiképpen sem hirtelen, radikális változtatásokkal, mivel azokat a közösség úgy fogja kilökni magából, mint egy organikus szervezet az oda nem illő, idegen anyagot. Lényegében a közösség is így járt el a film végén a teniszpályával.

horvath.orsi 2021.03.09. 14:08:29

Véleményem szerint, én egyetértek a polgármesterrel, mivel ő csak jót akart azzal, hogy megpályáz egy olyan lehetőséget, ami a falubelieket összehozhatja. Egy ideig így is volt. A sportnak nagy kapcsolatteremtő és építő ereje van, ami megmutatkozott a filmben is. Az, hogy a falubelieknek egy idő után már nem volt akkora a lelkesedésük a tenisz iránt, mint az elején, nem a polgármester hibája. Egy jó alternatívának gondolom, hogy ha már sajnos nincs arra lehetőség, hogy dolgozzanak a falu lakosai, legyen egy olyasfajta rendszer az életükben, ahova eljárnak mozogni. Tény, hogy jobb lett volna (vagy lehetett volna) olyan opcióra pályázni, ami munkalehetőséget biztosít a lakosoknak, de személy szerint ezt egy pozitív élménynek és kezdeményezésnek könyveltem el magamban.

váczi.juhász.zsanett 2021.03.09. 21:33:02

Én Borsod megyéből, Ózdról jöttem, ott éltem 20 évig, úgyhogy át tudtam érezni a filmben szereplő polgármester kétségbeesett próbálkozásait a pályázatok által. Egy szegény kis faluban, ahol a munkanélküliség az élet velejárója, a legkisebb újdonságnak, segítségnek nagyon örülnek. Az már egy másik kérdés, hogy menniyre ésszerű volt egy teniszpályát építeni az ott lakóknak.
Véleményem szerint a probléma már sokkal lejjebb gyökerezik, hiszen ahogy a filmben is láthattuk a teniszpálya csak ideig-óráig volt nagy csoda, aztán hamar ráuntak az emberek. Jöttek a kifogások, és szép lassan mindenki elfelejtette, hogy valaha is lett volna ott egy teniszpálya. Pedig szépen indult a történet. A változtatás lehetősége, (ha okosan csinálták volna az emberek) ott volt a kezükben, de mivel ez nem egyik napról a másikra következett be,így mindenki feladta már az első buktatónál. A gyorsan jött hírnevet akár még az előnyükre is fordíthatták volna, de már túl régóta nem ez a fajta életmód jellemzi a falut és a lakosait. Pálcát semmiképp sem törhetünk a fejük felett, hiszen Ők ezt az életvitelt szokták meg, teljesen más normák szerint élik az életüket, mégsem tudok elvonatkoztatni attól, hogy miért nem voltak kicsit kitartóbbak? Összefogással és kellő kitartással sikerülhetett volna előrébb jutni. Egyébként szerintem egy tipikus hatásvadász film.

RónaZsófi 2021.03.09. 21:51:03

Nekem is hasonlóan vegyes érzéseim vannak, mint Berenikének. A legelső gondolatom, az volt hogy, ha a polgármester helyében lennék, valószínűleg én is mindent megpályáznék, hiszen mi vesztenivaló van, sőt ahogy a teniszpályának híre ment, a médiának köszönhetően még turistákhoz is lehetett volna szerencséje a falunak, ezzel is építve a (nem igazán virágzó)gazdaságot. Azonban a másik oldalt nézve, én nem pályáztam volna meg olyat, amihez kell saját anyagi háttér (pláne akkora, mint a teniszhez). Hiába van a sportnak nagy kapcsolatteremtő és építő ereje, nem alkalmas minden probléma megoldására. Ebből a szempontból sokkal jobb lett volna, ha olyan pályázatot nyernek meg, ami munkalehetőséget biztosít. Azonban negatív hatások ellenére az emberekben megmarad a jó élmény, mikor együtt játszottak, mikor érezték az edző törődését, és ha rövid ideig is, de egy csapathoz tartoztak, és ezt nem vehetik el tőlük.

Réka Anna Riba 2021.03.10. 08:52:22

Egyet értés vagy sem? Az az igazság, hogy több oldalról is lehet vizsgálni az ügyet. A falu érdekében pályázik a polgármester mindenre, legyen az bármi, de egy pályázat megnyerése valószínű nagy lendületet hoz a polgármesternek és büszkeséggel eltöltve áll neki a pályázat végrehajtásához. Nem az számít, hogy mi a pályázat témája, hanem hogy legyen nekik is ugyanolyan esélyük, mint másoknak. Ahogy megnyerték ezt a pályázatot (nem emlékszem pontosan ki volt?!) valamelyikük azt mondta, hogy nem tudjuk hogyan kell teniszezni, de filmben láttuk, majd onnan megtanuljuk! Ez a pozitív hozzáállás az alapköve mindennek, hogy a tömeg, az emberek mit akarnak egységesen elérni.
A film végére természetesen mindenkinek elment a kedve tőle, nem volt cél, nem volt motiváció senki számára a sport. Az elején szinte mindenki részvételével kezdték meg a pálya használatát, viszont 3 év elteltével mindenkinek volt valami kifogása..42 éves vagyok..focizok inkább..sétálok fel alá..meguntam!
Az ember ha belegondol a saját életébe is az a fontos, hogy legyen cél és legyen miért felkelnie nap, mint nap.
Ugyanakkor milyen cél lebeghet a falu lakói előtt, mikor ilyen körülmények között élnek? Egy idő után, ha nincs sikerélménye az embernek unalmassá válik minden, a munka, az élet, a sport, a mindennapok. Maga a tény, hogy milyen nagy a szegénység, munkanélküliség a faluban elszomorító, hogy ebben a felgyorsult világban még mindig vannak ilyen községek, s ami még szomorúbb, hogy nem csak ők vannak!

Albrecht Chany 2021.03.10. 09:37:58

Véleményem szerint a polgármester jól tette , hogy mindenre pályázott, mert reménykedhetett abban szerintem, hogy valami jóra kapja meg és emellett a falu tagjait is jobban összeboronálhatja. A falu sok lakója elég rosszúl reagát a teniszpályára az elején , de aztán rájöttek mennyire jó mulatság, időtöltés lehet egy ideig. A másik oldalról viszont a polgármesternek inkább csak olyanra kellett volna pályáznia, ami jobban segítheti a falu munkalehetőségét, a gyermekek tanulmányait vagy anyagi helyzetüket az embereknek. Sajnos a sport egy ilyen helyen ( szegényes faluban) szerintem egy ideig segíthet elfeledni a nehézségeket, problémákat, de aztán idővel feleszmélnek az emberek, hogy nem ez a valóság és ez a filmben is megmutatkozott.

Czank Lili 2021.03.10. 11:07:21

Én is egyetértek a polgármesterrel. Szívét-lelkét beletette ebbe a faluba. próbált mindenkit valami újra buzdítani, hogy lássák az élet értelmét. Jól is jött az a teniszpálya, még ha csak egy időre is - legalább addig is elterelődött a figyelmük, közelebb kerültek egymáshoz, és mégiscsak kipróbáltak valami újat, nem igaz? Nyilván ez a lelkesedés nem tart soká' egy ilyen szegényes faluban, ahol semmi más nem adatik meg, csak a teniszezés vagy a lődörgés a kocsmában.
Szóval, így belegondolva, én is megpályáztam volna mindent, ami bármiféle újdonsággal, fejlődéssel járhat a falu számára.

Gelencsér Sára 2021.03.10. 12:15:20

Én is egyetértek a polgármesterrel. Szerintem nehéz dolga volt, de mégis megbirkózott vele, egész jól összehozta a falu lakosait. Végre motiválódtak ők is, és nem egész nap pl. a kocsmában ültek vagy otthon. Falun lakom és látom, hpgy egy ilyen kezdeményezés sok esetben jól sül el, de sok esetben hamar elveszik a lelkesedés, mert megunják vagy inkább vissza akarnak térni a megszokott életükhöz. A végén sajnáltam a polgármestert, hogy mindenki úgy otthagyta , de ebből is látszik, hogy egy picit erőltetett volt. Lehet egy másik településen jobban bevált volna ez a pályázat.

Dombovári Dóra 2021.03.10. 13:32:32

Én is egyetértek a polgármester úrral, mert ha te vagy az egyik legszegényebb falunak a polgármestere, minden kicsi számít. A film elején láthattuk is, hogy nagy érdeklődéssel jelentkeztek fiatalok, idősebbek is tenisz oktatásra. Számomra egy pozitív, odaadó polgármestert láthattunk a filmben, aki mindent megtesz, hogy egy kicsit boldogabban teljenek a lakók haszontalan mindennapjai. De ahogy mondják semmi sem tart örökké, ezért az emberek kedve is elillant a film végére. Ez szerintem amiatt következett be, mert a lakosság 90%-a munkanélküli volt és az újdonság varázsa az elején elfeledtette velük ezt a tényt. A változás egy kis reménysugarat hozott a kilátástalan életükbe. Sajnos egy idő után az emberek érdeklődése elveszett a tenisz iránt, visszatértek a megszokott silány életükhöz. Jó dolognak tartom, ha egy polgármester ennyire szívén viseli a település lakóinak gondját, de szerintem ilyen körülmények között az embereknek olyan új lehetőségeket kell teremteni, ami nem a szórakoztatásukra szolgál, hanem bevételt nyújt számukra. Megértem a polgármester erőszakos és egyben lelkesedő természetét a vége fele. Szomorú lehetett azzal szembesülnie, hogy érdektelenségbe fulladt az általa fontosnak és hasznosnak vélt „ajándék”.

Kovács Barbara. 2021.03.10. 13:52:03

Nekem ez a film nem igazán tetszet. Szeretem ha egy film pörgös és izgalmas. A filmben vártam, hoy a végén legyen valami csattanó, de sajnos nem lett. Nyilván a film sok mindenre fényt derített a látókörömben is. Tetszet, hogy a polgármester kiállt a falu lakosságáéért, és igényt tartott egy eniszpályára, bár csak pályázaton nyerték, de még is örült neki. Persze mindenki örülne, hogy van valami közösségi helyiség, vagy sportpálya. A film elején nekem meghökkentő és elég furcsának találtam, hogy az emberek nem dolgoznak, aki visszont igen minimálisan. Nyilván ezt a példát követik a gyermekek is amit a szüleitől látnak, de az a gyermek szeretne többet is a környezetében, nem csak "semmit csinálni". És, hogy meg legyen neki az amit szeretne, ahoz viszont dolgozni kell. Nagyon tetszet, hogy mekorra lendülettel mentek bele ebbe a sportba, közel áll a szívemhez a tenisz, én is teniszeztem sokáig és nagyon szerettem. Közösséget összehozza, jó programokat csinál és megtanít tervezni, veszíteni. Ezek az emberek szerintem nem voltak hozzá szokva az állandó kontrollhoz és a kötelességhez sem. Ezért hagyták abba a teniszt is.

Papucsek Dominika 2021.03.10. 14:31:09

Egy szegény faluban, mint Besence, a polgármester részéről érthető az, hogy minden egyes lehetséges támogatásra pályázik, hogy valamivel emelje a falu lakóinak életszínvonalát és ezzel kitörésre is lehetőség nyíljon. Azonban egy kérdés felmerül, vajon lehet e hasznossá tenni egy teniszpályát ott, ahol az embereknek nincs munkahelyük és kihasználják e azokat a lehetőségeket, amelyet ez a sport tud nyújtani? A filmből kiderül, hogy az elején igencsak furcsállták a falubeliek, hogy egy teniszpálya épül, viszont emellett érdeklődéssel is voltak iránta. Megnyitása után sikeresnek is bizonyult, szinte mindenki ott töltötte a szabadidejét, beneveztek versenyre, ami célt adott mindenkinek és más falvakkal is kapcsolatba léptek ezáltal. Azonban az alap probléma így sem lett orvosolva, mert a munkanélküliség ugyanúgy jelen volt, az életszínvonal stagnált, valamint nagyobb távú célokat a sportban sem tudtak elérni, mert ahhoz pénzre lett volna szükség, így a motiváció is elveszett, nem folytatták a teniszezést. Ezen okokból, véleményem szerint nem volt jó döntés a polgármester részéről, hogy egy ilyen jellegű támogatásra igényt tartott, hosszútávon nem tudtak profitálni belőle , ezzel szemben viszont meg is lehet érteni, azt is, hogy miért tette.

Markovits Fanni 2021.03.10. 15:59:27

Egyetértek a polgármesterrel, hogy mindenre pályázik, hisz a faluért csinálja, az ottani lakosok miatt. Megnyerték a teniszpálya pályázatot, szerintem tök jó hogy kaptak egy teniszpályát legalább az elején mindenki lelkes volt, összehozta a falubelieket. Sajnos mostmár csak a polgármester használja, pedig a tenisz jó kikapcsolódás is.
Tény, hogy neki munkára lenne leginkább szükségük, de hátha máskor nagyobb szerencséjük lesz.

Bálint Somogyi 2021.03.10. 16:15:48

Besence polgármestere minden lehetőséget próbál megragadni, amivel falujuk jobb helyzetbe tudna kerülni. Véleményem szerint elég elszomorító az, hogy egy ilyen fölösleges beruházás létrejöhetett a mai világban. Erről persze nem a polgármester tehet, az ő álláspontját teljes mértékben megértem, hogy minden lehetőséget próbál megragadni a nyomorból való kitörés érdekében. Azonban arrol elképzelésem sincs hogy a pályázat elbírálói mit gondolhattak, amikor teniszpálya építésére adtak támogatást erre a településre. Ezzel nem azt mondom, hogy egy magyar faluban ne lehetne helye egy teniszpályának, sőtt bizonyos falusi turizmusra berendezkedett települések számára kifejezetten hasznos lehet, mint plusz szórakozási lehetőség, az oda látogatók és a helyiek számára egyaránt. Viszont egy ilyen kis községben, ahol az alapvető, mindennapi élethez szülséges dolgok (pl.: munkahely) sincs biztosítva, nem gondolnám, hogy ez egy ésszerű beruházás lett volna. Tisztában vagyok vele, hogy ez egy pályázat volt, és kifejezetten erre a fejlesztésre adta a támogatást, azonban úgy gondolom, hogy több értelme lett volna a helyi kertészetet fejleszteni, ami munkahelyet és megélhetést biztosít a helyiek számára, a teniszpálya megépítését pedig átengedni egy olyan településnek, amelynek a lakói ténylegesen hasznát veszik annak.

Vámos Evelin 2021.03.14. 21:58:20

A vélemény megformálása során a kérdés, hogy milyen szemszögből nézzük a helyzetet.
A falusiak és a polgármester szemszögéből teljesen érthető és jogos, hogy minden lehetőséget megakarnak ragadni a mélyszegénységből való kitörésre. Ez teljesen normális és elnyeri az empátiámat. Nyilván egy teniszpálya hosszabb távon nem ad-adhat célt egy életben, azonban közösségépítésre alkalmas hely. A polgármester ebből reálisan nem várhatta azt, hogy ezzel a faluban ettől minden jóra fordul. A munka, illetve a munkához való hozzáállás értéke a gyermekeknél úgy alakul ki, hogy azt veszi alapvetőnek amit otthon lát. Ezt a saját életemen is érzem. Ezért nehéz a mélyszegénységből való kiemelkedés, mert az emberek értékrendjét hozzáállását kell megváltoztatni.
A másik szempont, mint kívülálló ember szempontja. Egy ilyen faluba teljesen egyértelmű, hogy feleslegesek ezek a látvány beruházások. A közösségépítésnek semmiféle jelentősége nincs egy olyan faluban, ahol az emberek napról-napra élnek. Először az alapvető megélhetési feltételeket kell megteremteni, különben a falunak nincs jövője. Akár szakmákat tanultatni az emberekkel, akár tőkét bevonzani először az olcsó munkaerővel. Ehhez nincs szükség teniszpályára, ehhez úgy kell elkölteni a pénzt, hogy növeljük a község piaci lehetőségeit.
Én úgy gondolom, hogy a polgármester döntése emberileg érthető és elfogadható a falu helyzetéből figyelve. Azonban a külvilág szempontjából felesleges pénz égetés és irreális abszurdum.

Erdei Alexandra 2021.03.16. 10:29:30

Véleményem szerint abban teljesen igaza van, hogy abban a helyzetben amiben ez a kis falu van csak az az egy kiút lehet, hogy mindenre pályáznak amire csak lehet. Evvel szemben viszont nyilván így fennáll az a lehetőség, mint ebben az esetben, hogy egy olyan dologra nyernek pénzt amely nem is igazán hasznos vagy jó a falu számára. Abban is igaza van a polgármesternek, hogy ez egyfajta közösségformáló erővel is rendelkezik, de evvel szemben például a munkahiány sokkal égetőbb probléma a falu emberei számára.

Kincső Kovács 2021.03.24. 11:24:19

Egy rendkívül egyedi, valósághű és korhű filmnek találtam a Besence opent. Szeretem az olyan magyar fimleket amik nem az amerikai standerdek szerint építkeznek, hanem a ténylegesen fennálló magyar valóságot, problémát ragadják meg.
Nagyon felemelőnek találtam a filmben kialakuló összetartó erőt, amit egy közös hobbi, közös tevékenység alakított ki. Remek volt látni, ahogyan szépen lassan a falu összes emberét beszippantja a valamit csinálás öröme, a közös tevékenység nyújtotta lendület, azonban bennem végig ott motoszkált a kérdés, hogy vajon egy teniszpálya tényleg elég, hogy ezeknek az embereknek megváltozzon az élete? Bármennyire is örömmel, és szórakozottan néztem az eseményeket, tudat alatt éreztem, hogy ez csak egy átmeneti megoldás lehet a helyzet felszámolására. Rossz volt látni, mikor a teniszcsapat tagjai szépen lassan kiszivárogtak az edző kezei közül és visszatértek abba a kilátástalan helyzetbe amit, bár nem ők hoztak létre, de ők tartottak fenn. A polgármester valóban minden tőle telhetőt megtett, hogy a falu lakossága boldogulni tudjon, de nyomor felszámolására egy sokkal nagyobb, és sokkal szélesebb körű programra lenne szükség, mint egy teniszpálya építése. Ezen a szinten úgy gondolom, hogy már nem a polgármester a felelős.

Varga Vivien Cintia 2021.03.27. 13:56:31

Én is egyetértek a polgármesterrel, hiszen a mélyszegénységben lévő falu nem engedheti meg magának, hogy ne élljen a szembe jövő lehetőséggel, legyen az bármilyen kicsi jelentőséggel bíró is. Az ő helyzetükben bármilyen pályázaton elért siker kulcsfordító lehet. Érthető, hogy sokan szleptikusan állnak hozzá, hogy minek egy ilyen kicsi falunak egy teniszpálya. De a filmben láthattuk, hogy mekkora hatást gyakorolt az ottaniak életére. Célt adott az életüknek, hiszen volt végre mit kezdeniük a szabadidejükkel, munkalehetőség híján. Összekovácsolta az embereket, felébresztette bennük a versenyszellemet és a változtatni akarást. De a legnagyobb eredmény amit az új teniszpálya hozott, az még is inkább az, hogy felkapta a média ennek a kis falunka a hírét. Azáltal pedig, hogy egyre többen megismerik a hátrányos helyzetüket, nagyobb valószínűséggel kapnak majd támogatásokat. A film végén sajnáltam a tennis eddzőt, mert nagyon sok szerepe volt a meginduló változásokban, mégis elfelejtették a helyiek a tennis klubbot és nem volt kedvük már oda járni többet. Csalódott voltam a film végén, azt reméltem, hogy megváltozik a falusiak életszemlélete, és hogy egy pozitív változás fog kibontakozni a film végére.

Mihály Jessica 2021.04.08. 11:53:14

A kis filmben a polgármester nagyon pozitívnak látszódott, ami személy szerint nagyon tetszett. Ha valakinek ilyen a hozzáállása, akkor motiválhatja a falu lakóit is. Látszódott, hogy a falu lakóit ismerte, tudta, hogy kitől mit várhat el. Volt egy pont, amikor jött egy jégeső és elverte a dinnyetermést, ekkor elbizonytalanodott, hogy érdemes e folytatni azt a küzdelmet, amit polgármesterként vív, de tovább lépett és ugyan úgy pozitívan gondolkodott a további teendőkről.
A falu lakói akár milyen szegénységben, munkanélküliségben élnek, még így is tudják értékelni a jó kedvet.
Kívülről tekintve nem biztos, hogy a legjobb ötletnek tűnik egy ilyen hátrányos helyzetű falunak minden féle pályázatra beadni a jelentkezést, mert komoly utóköltségekkel is járhat pl: a teniszpálya fent tartása, felszerelések, edző fedeztetése. A polgármesterrel egyetértek miszerint küzdöttek az edzővel azért, hogy a falu lakói teniszezzenek, és közben jól érezzék magukat, de egy ponton az emberek fokozatosan kifogásokat keresve adták fel a teniszt. Mivel az emberek érdeklődése alábbhagyott ezért akár hogyan is küzdhetett volna, nem jött össze, továbbá már nem tudta őket motiválni.
A polgármester sokáig kitartó volt, küzdött sokat azért, hogy a pálya ne csak értelmetlenül legyen a faluban. Én már előbb felszámoltattam volna a tenisz klubbot, hogy több pénzt ne emésszen fel, amit más célra is lehetett volna felhasználni.

Eszti Szűcs 2021.04.14. 10:15:38

Abból a szempontból megértem a polgármestert, hogy mivel elég szegény a falu így minden lehetőséget ki kell használni. Viszont én a felétől már egész erőltetettnek éreztem a teniszt, mert már nem volt annyi motivációjuk az embereknek. Kicsit mintha már csak a polgármester kedvéért járnának le. Majd a versenyen a sok vesztés miatt végül teljesen elmegy a kedve mindenkinek így végül már csak a polgármester játszik a pályán. Igazából nagyon becsülöm a polgármestert mert ő mindent megtett, hogy egy kicsit összehozza a falut meg, hogy egy kis változatosságot vigyen az életükbe.

Horváth_Alexandra 2021.05.12. 13:41:25

Szerintem a polgármester szemszögéből teljesen megérthető, hogy mindenre pályázik, amire csak lehetséges. Elmaradott a falu, szegények az emberek, bármi pluszt kapnak, az talán emeli valamivel az életszínvonalat. A kihasználtság persze már egy másik kérdés. A végén kifejezetten tetszett, hogy bevágtak néhány véleményt, miért nem járnak már teniszezni. A nulláról építették fel a tudásukat, egyikük sem tudott játszani, mégis felhozták magukat egy alap szintre, élvezték a játékot, közösség formálódott, mégis a végén csak annyit mondtak "Nincs kedvem játszani, inkább mászkálok helyette". Ez egy nagyon érdekes gondolat volt számomra. Nem dolgoznak, igazából egész nap semmi dolguk, bátran játszhatnának, együtt lehetnének, hiszen a mozgás alapvetően remek elfoglaltság.
Ami nagyon motiváló volt az egész kisfilm alatt, az a polgármester személye. Tenni akart a faluért, intelligensen megfogalmazta a problémákat, változásokat szeretett volna, de a közösség nem volt partner ebben.

Kis Borbála Julianna 2021.05.22. 20:05:04

Én személy szerint egyet tudok érteni a polgármesterrel. Egy olyan faluban, ahol ennyire szegény mindenki, a lakosok nagy része munkanélküli, nem tudom, hogy lenne-e lehetősége máshogyan bevételhez juttatni a települést.
Az, hogy a teniszpálya megépült, színt és örömet vitt a falu lakóinak életébe. Ahogyan többen is mondták, bár a helyzetük nem változott, a mozgás, az újdonság élménye elfeledtette velük a mindennapok gondjait, legalább egy kis időre.
Csalódott voltam, mikor láttam, hogy a játékosok kezdenek elmaradozni, holott nem igazán volt mit csináljanak helyette, a megkérdezettek közül volt, aki azt a választ adta, hogy az edzés helyett csak mászkál a faluban. A polgármesternek lett volna a feladata, hogy a lakosokat valamivel motiválja, hogy ne hagyjak félbe, amit elkezdtek. Sajnos elég nehéz kitörni a töb évtizedes megszokásból, hogy senkinek nincs célja, nincs változás az életükben, és nem is nyílik lehetőség arra, hogy kezdjen magával valamit, de ha mégis, akkor sem tudják, hogyan ragadják meg az alkalmat vagy tartsanak ki abban, amibe belefogtak.
A polgármester egy valamin azért mindenképpen változtathatott volna: azon, ahogy az emberekhez szólt, ahogyan velük bánt. Ugyanis nehezebb olyasvalakiben megbízni, olyasvalakit tisztelni és hallgatni rá, a ki nem tiszteli viszont őket, sőt mintha kicsit lenéző is lenne a többiekkel. Lehetséges, hogy nagyobb kedvvel foglalkoztak volna a tenisz klubbal, ha mindez nem így lett volna.
süti beállítások módosítása